Related Items
![]() |
The camera plate is attachable and detachable with just one touch, promoting speedy and easy setup. |
|---|---|
![]() |
Dual-head specification available for both 75mm bowl and flat base tripods. Mountable on sliders, skater dollies, and other equipment. |
![]() |
By removing the spacer from the bowl clamp, the length of the insertion thread is extended, offering more equipment options that can be attached to the head. |
| System components | |
|---|---|
| Head: TH-Z H | Slider: ALX S8 |
| Tripod: TH-Z T | Case: RC-10 |
| Operation manual | |
|---|---|
| ALX S | TH-Z2 |
| Specification sheet | |
| TH-Z2 S8 KIT | TH-Z T |
| RC-10 | ALX S8 Case |
| Service parts | |
| TH-Z H | ALX S8 |
| TH-Z T | |
| Specifications | |
|---|---|
| Payload | 5kg / 11lb |
| Counterbalance | Fixed |
| Drag mode | Fixed |
| Tilt angle | +90° to -80° |
| Temperature range | -20°C to +60°C / -4°F to +140°F |
| Bubble level | Illuminated |
| Camera plate | Sliding plate |
| Compatible with Manfrotto and Sachtler heads | |
| Sliding range | +/-30mm / +/-1.2" |
| Head base | 75mm ball / Flat base |
| Plate attachment | 1/4" screw with video pin |
| Accessory attachments | Tripod: 2 sets of 1/4" and 3/8" screw holes |
| Carrying handle | Available |
| Spare screw | None |
| Weight | 5.2kg / 11.5lb |
| Head attachment | 75mm bowl |
| Rail length | 800mm / 31.5" |
| Sliding range | 708mm / 27.9" |
| Section | 2-Stage |
| TH-Z H Counterbalance chart |
|---|
![]() |