Related Items

![]() |
The camera plate is attachable and detachable with just one touch, promoting speedy and easy setup. |
|---|---|
![]() |
Dual-head specification available for both 75mm bowl and flat base tripods. Mountable on sliders, skater dollies, and other equipment. |
![]() |
By removing the spacer from the bowl clamp, the length of the insertion thread is extended, offering more equipment options that can be attached to the head. |
| System components | |
|---|---|
| Tripod system: TH-Z2 | Case: RC-10 |
| Operation manual | |
|---|---|
| TH-Z2 | |
| Specification sheet | |
| TH-Z2 | RC-10 |
| Service parts | |
| TH-Z2 | |
| Specifications | |
|---|---|
| Payload | 5kg / 11lb |
| Counterbalance | Fixed |
| Drag mode | Fixed |
| Tilt angle | +90° to -80° |
| Temperature range | -20°C to +60°C / -4°F to +140°F |
| Bubble level | Illuminated |
| Camera plate | Sliding plate |
| Compatible with Manfrotto and Sachtler heads | |
| Sliding range | +/-30mm / +/-1.2" |
| Head base | 75mm ball / Flat base |
| Plate attachment | 1/4" screw with video pin |
| Accessory attachments | Tripod: 2 sets of 1/4" and 3/8" screw holes |
| Carrying handle | Available |
| Spare screw | None |
| Weight | 3.5kg / 7.7lb |
| Height | 71.5 to 161.5cm / 28 to 63.5" |
| Head attachment | 75mm bowl |
| Section | 2-Stage |
| TH-Z H Counterbalance chart |
|---|
![]() |