Related Items
![]() |
Libec's unique continuous perfect counterbalance system enables the camera to perfectly balance at any tilt angle. |
|---|---|
![]() |
The camera plate is attachable and detachable with just one touch, promoting speedy and easy setup. |
| System components | |
|---|---|
| Head: GH85 | Tripod: T103RB |
| Long Plate L | Spreader: SP-6B |
| Case: RC-80 | |
| Operation manual | |
|---|---|
| GH85 | T103RB |
| SP-6B | |
| Specification sheet | |
| GS-850 | GH85 |
| Long Plate L | T103RB |
| SP-6B | RC-80 |
| Service parts | |
| GH85 | T103RB |
| SP-6B | |
| Specifications | |
|---|---|
| Counterbalance range | 9 to 20kg / 20 to 44lb (C.G.125mm) |
| Payload | 25kg / 55lb |
| Counterbalance | Perfect Balance |
| Continuous Counterbalance with Meter | |
| Drag mode | Free plus 7 steps |
| Tilt angle | +90° / -70° |
| Temperature range | -40°C to +60°C / -40°F to +140°F |
| Bubble level | Illuminated |
| Camera plate | Sliding plate |
| Sliding range | +/-55mm / 2.2" |
| Long sliding plate | Included |
| Head base | 100mm ball |
| Plate attachment | 3/8" screw x 2 |
| Accessory attachments | Head: 1/4" & 3/8" screw holes |
| Tripod: 3 sets of 1/4" and 3/8" screw holes | |
| Carrying handle | Available |
| Spare screw | 3/8" screw |
| Weight | 12.1kg / 26.6lb |
| Height | 82 to 193.5cm / 32.3 to 76.2" |
| Head attachment | 100mm bowl |
| Pipe material | Aluminum |
| Section | 2-Stage |
| GH85 Counterbalance chart |
|---|
![]() *When the innerspring is set to maximum strength, the tilt angle is limited to +/-40 degrees. |