Related Items
![]() |
Libec's unique continuous perfect counterbalance system enables the camera to perfectly balance at any tilt angle. |
|---|---|
![]() |
The camera plate is attachable and detachable with just one touch, promoting speedy and easy setup. |
![]() |
| Operation manual | |
|---|---|
| GH75 | |
| Specification sheet | |
| GH75 | |
| Service parts | |
| GH75 | |
| Specifications | |
|---|---|
| Counterbalance range | 5.5 to 14kg / 12 to 31lb (C.G.125mm) |
| Payload | 17kg / 37.5lb |
| Counterbalance | Perfect Balance |
| Continuous Counterbalance with Meter | |
| Drag mode | Free plus 7 steps |
| Tilt angle | +90° to -70° |
| Temperature range | -40°C to +60°C / -40°F to +140°F |
| Bubble level | Illuminated |
| Camera plate | Sliding plate |
| Sliding range | +/-55mm / +/-2.2" |
| Long sliding plate | Optional |
| Head base | 100mm ball |
| Plate attachment | 3/8" screw x 2 |
| Accessory attachments | 1/4" & 3/8" screw holes |
| Spare screw | 3/8" screw |
| Weight | 4.2kg / 9.2lb |
| GH75 Counterbalance chart |
|---|
![]() *When the innerspring is set to maximum strength, the tilt angle is limited to +/-40 degrees. |